Na všechny fotografie z galerie a fotogalerie jsou uplatněna autorská práva. Bez mého svolení nekopirovat!!!

Květen 2009

Historické centrum

31. května 2009 v 21:07 | Sharka |  Praha (Prague)

Historické centrum

30. května 2009 v 22:48 | Sharka |  Hradec Králové

Moje maturita (26.5.09)

27. května 2009 v 17:42 | Sharka |  O Mně

Můj maturitní den .....

26.květen byl zatím můj nejvíc stresový den v životě. Nakonec bylo po 4 hodinách dobojováno a já prospěla dokonce i s vyznamenáním:-)....

Samozřejmě většina říká jaká je to fraška, ale není tomu tak! Učitelé jsou milí a rozhodně nikoho naschvál nechtějí potopit. Ale makat celé 4 roky na střední škole se vyplatí. Myslím, že učitelé na to dost nahlíží a asi by tomu tak mělo být po právu.

Ale jak to vůbec celé u mně probíhalo......

8:15hod.
Jsem si šla sednout na potítko...můj první předmět byl Klinická biochemie...vybrala jsem si žeton s číslem 14- ot. Toxikologická vyšetření a stanovení lékových hladin. Po té co sem si napsala na dvě A4 text, začala jsem vykládat své vědomosti třídní profesorce, která se nám snažila tento předmět KLB vštěpovat několik let do hlavy. Ani jsem vlastně neřekla vše co jsem si na potítku napsala a byly na mě kladeny spíše dotazy, které jsem ve svých skriptech opravdu neměla. Nezbývalo nic jiného, než používat hlavu a logické myšlení. Naštěstí jsem něco vymyslela, ale nervy opravdu pracovaly, a pamět maličko selhala. Ale nakonec jsem odtamtud po 30 minutách odcházela celkem spokojeně. :)

9:20
Nyní jsem vcházela do třídy už s horším pocitem. I když jsem si Anglický jazyk vybrala sama, začala jsem mít opravdu strach. Byl to jediný předmět, kterému jsem o "svaťáku" dala maximálně dvě hodiny. Vybrala jsem si myslím opět 17.otázku- Great Britain and London..... no nebyla jsme zní nadšená, ale naštěstí jsem mohla používat mapu. Nejprve jsem se představila, poté jsem přečetla kus článku a zodpověděla otázky. Tady přišla krize:D Teď se tomu važně musím smát....profesorka se me začala vyptávat ohledně zdravé výživy. Byla jsem opravdu hodně nervozní a její otazku jsem si omílala asi 10 dokola.....nakonec ze mě stejnak vypadlo jedno slovo..čokolada :D V tu chvíli se začala cela komise smát a já se to snažila napravit větou: I'm sorry :D...no nakonec jsem ještě popsala pár obrázků, zodpověděla pár otázek a vyšla ven ..no uznávám s horším pocitem než po prvním zkoušení...!

10:25
Před třetí zkouškou z češtiny jsme byla hodně nervózní. Kvůli češtině jsem v ten den stávala v 5 hodin a snažila si ještě pročíst otázky, které jsem nestihla zopakovat. Měla jsem z Českého jazyka velý strach, jelikož jsem si ani do té doby nedočetla všechny otázky. Najednou řekli mé jméno a já musela dovnitř. Bez rozmýšlení jsem sáhla po prvním žetonu, který mi padl do oka.
Vytáhla jsem si ot.2- HUSITSKÉ OBRDOBÍ. Na potítku jsem popsala stránku, pak přišel můj zkoušející jesi je všechno ok a šla jsem povídat 15 minut. Profesor mě nechal mluvit, což mi vyhovovalo. Poté jsme se od Chelčického dostali až k fotbalu:D. Nakonec jsem ještě poznala pár textů k tématu a odcházela s velmi dobrým pocitem.

11:25
Na čtvrtou zkoušku jsem už nastupovala celkem s klidem. Čekala mě buď z Hematologie či Transfůzní služby. Vytáhla jsem si 30.ot- POTRANSFÚZNÍ REAKCE A ZKOUŠKA KOMPATIBILITY. Musím uznat, že lepší otázku jsem si vybrat nemohla. Ani jsem ji celou nerozepsala na papír a všechno odvykládala spíš z hlavy. Doktorka na Transfúzku byla spokojená a doktor na Hematologii byl zase velmi mile překvapený, že tam alespon někdo 14 minut hovoří :d. Zkušející mi dala ještě pár otázek a chtěla už skončit. Zbývala minuta...tak jsem ještě řekla transfúzní přípravky a bylo vidět, že jsou víc než spokojeni. Ze dveří jsem vyšla s pocitem, že už je to konečně za mnou a byla jsem šťastná, že se mi ty poslední dvě zkoušky povedly.

11:50 bylo vyhlašování výsledků.

Hodnocení:
KLB- 2
HEM- 1
ČJ- 1
AJ- 2
Praktická zkouška z HEM, KLB, a mikrobiologie- 1

Poté jsem spěchala za ségrou, která maturovala odpoledne. Dočkala se jako já a mohlo se jet slavit :-)
Jsem ještě plná emocí, strachu, stresu, ale hlavně jsem hrozně moc šťastná ..........
Odteď přichází na řadu zase příprava na přijímací zkoušky na VŠ :-)

Pozvánka na svátek Dnů hrdinů (31.5.2009)

21. května 2009 v 13:33 | Sharka |  Ukrajina Odkazy

Mezinárodní sdružení "Ukrajinská Svoboda"
Zve Vás na slavnostní setkání věnované Dni Hrdiny


Міжнародне об`єднання "Українська Свобода" Запрошує Ваc на зустріч присвячену Дню Героя
У програмі - перегляд фільму «УПА, ТАКТИКА БОРОТЬБИ»

Зустріч відбудеться у неділю, 31 травня 2009 року о 17:30 год.,
у кав'ярні ІLLUSION за адресою: Budečská 33, Praha - Vinohrady
Вхід вільний


Program:
Promitání filmu pro ukrajinskou povstaleckou armádu "UPA, taktika zápasu"

reprezentace reálii pro Ukrajinský osvobozenecký odboj v třicátých až šedesátých letech dvacátého století

Setkání proběhané v neděli 31. května 2009 v 17:30 hod. v kavárně ILLUSION, Budečský 33, Praha - Vinohrady.
Vstupné:
volné

Zdroj:http://lexovo.blog.cz/0905/pozvanka-na-svatek-dnu-hrdinu-dne-31-5-2009

Zemřel ukrajinský filmař Mykola Hejko

15. května 2009 v 22:24 | Sharka |  UA-Zprávy
Ve věku pouhých 48 let zemřel 13. května v Moskvě po těžké nemoci ukrajinský filmař, příležitostný herec v českých celovečerních snímcích a autor televizních dokumentů Mykola Hejko.

Ač široké veřejnosti skoro neznámý, měl Jejko nemalý podíl na českém oscarovém úspěchu - jako asistent režie spolupracoval hlavně s Janem Svěrákem a při natáčení Kolji vedl malého Andreje Chalimona.
V Praze žil Hejko deset let, oženil se a narodily se mu tu čtyři děti. V posledních letech byl v Rusku, kde točil televizní seriály.
V Česku Hejko působil zejména v 90. letech.
Jako režisér natočil Hejko pro Českou televizi dva delší dokumenty. Jeden v roce 2001 z cyklu Předčasná úmrtí, který se jmenoval Miliony lidských očí a byl o prvním kosmonautovi Juriji Gagarinovi. Druhý vznikl dva roky předtím v rámci cyklu Nevyjasněná úmrtí. Měl název Asteroid 2374 a byl věnován Vladimiru Vysockému.
Další dva krátké snímky mapovaly osud povolžských Němců a také Ukrajinců, kteří se po rozpadu Sovětského svazu vydali do Evropy.

Zdroj: tn.cz

Dílo- Kapitánská dcerka (A.S.Puškin)

2. května 2009 v 22:55 | Sharka |  Ruská literatura

KAPITÁNSKÁ DCERKA

Alexandr Sergejevič Puškin


DĚJ:
Hlavní postavou tohoto díla je mladý šlechtic Petr Andrejevič Griněv, syn vojáka Andreje Petroviče Griněva. Ten posílá svého syna v 17ti letech sloužit své vlasti. Petr Andrejevič je vypraven se svým věrným sluhou Saveljičem do Orenburgu.

Jednou je při cestě zastihne silná vichřice, ze které je dostane do hospody chudý kozák. Na druhý den se s vysvoboditelem rozloučí a Petr mu za vysvobození z bouře věnuje kožich. Po příchodu do Bělogorské pevnosti se Petra vřele ujmou komandant Ivan Kuzmič a jeho žena Vasilisa Jegorovna. Zde se setkává také s jejich dcerou Marjou Ivanovnou, ke které si najde po čase velké sympatie. V souboji je však zraněn Švabrinem, který dívku také miluje, ale ona k němu nic necítí.Od této chvíle se o hlavního hrdinu stará sama Marja Ivanovna, která Petra miluje. Máša se však nehodlá provdat bez souhlasu Petrova otce. Ten však prostřednictvím dopisu vyjádří, že se sňatkem nesouhlasí.

Prozatím klidné chvíle života v Bělogorské pevnosti naruší Pugačovovo povstání. Pugačov pevnost dobije a popraví rodiče Marji Ivanovny. Petra však nechá žit, jelikož v něm pozná dárce kožíšu. Ten po událostech odjíždí do Orenburgu. Jednou přijde do Orenburgu Petrovi dopis od Maši, že ji Švabrin nutí se za něj provdat. Petr okamžitě odjíždí zpět do Bělogorské pevnosti.Při cestě je však zadržen a předveden před Pugačova. Tomu vše vysvětli a žádá ho o pomoc. Pugačov neváhá a vydáva se s Petrem za Marjou.

Oba dva se znovu shledají a dostávají od Pugačova svobodu. Petr rozhodne, že odjedou k jeho rodičům. Před odjezdem se setkává se Zurinem, u kterého dříve sloužil a rozhodne se pro svou povinost sloužit své vlasti. Odjíždí se Zurinem a Marja je vyslána se sluhou Saveljičem k Petrovým rodičům. Ty si okamžitě dívku zamilují.

Náhle Zurin dostává rozkaz zatknout Petra Andrejeviče, za své spolčení s Pugačovem. Ten se soudu nebojí. Když se to doví jeho rodiče, otec je velmi zdrcen. Marja ihned odjíždí do Petrohradu, kde má být Petrův soud. Zde se setká se samotnou carevnou, která dá Petrovi milost.

Nyní už nic nebránilo svatbě Marji Ivanovny a Petra Andrejeviče.

Dílo- Piková dáma (A. S. Puškin)

1. května 2009 v 13:42 | Sharka |  Ruská literatura

PIKOVÁ DÁMA

Alexandr Sergejevič Puškin

Z ruského originálu přeložil: Bohumil Mathesius

Grafická úprava: Milan Jaroš

Nakladatelství: KMa, Praha 2004

Děj:
Tato Puškinova novela pojednává o hlavní postavě, německém důstojníkovi Heřmanovi. Ten vysedává spolu s ostatními u jízdního gardisty Narumova, kde sleduje jejich karetní hry. Jednoho večera padne řeč na Annu Fedotovnu, babičku jednoho z karetních hráčů Paula Tomského.

Hraběnka nikdy neprohrála, jelikož znala tajemství tří vyhrávajících karet. Jakmile se to Heřman dozvěděl, byl posedlý touhou zmocnit se tohoto taje. Pomocí hraběnčiny schovanky Lizavety Ivanovny, do které se zamiloval , se dostane do domu i k samotné hraběnce. Anna Fedotovna mu však nechce tajemství sdělit a přes Heřmanovi výhružky pistolí umírá.

Hraběnka se však hlavnímu hrdinovi objeví ve snu a 3 tajemné karty mu prozradí-trojku, sedmu a eso. Na to se Heřman dostane pomocí Narumova k bohatému a velmi zkušenému hráči karet Čekalinskému. Při první a druhé sázce na trojku a sedmu Heřman vyhraje. Při třetí hře se však důstoník přehmátl a místo esa vytáhnul osudnou pikovou dámu, která se na něj ušklíbla a podobala se staré hraběnce.

Heřman nedokázal pochopit svůj přehmat a kvůli své prohře zešílel. V závěru se objevuje v obuchovské nemocnici, kde si neustále opakuje: "Trojka, sedma, eso! Trojka, sedma, dáma!..." Lizaveta Ivanovna se nakonec provdala za mladého muže a přijala na vychování chudou příbuznou. Tomskij byl jmenován rotmystrem a oženil se s kněžnou Polinou.

Místo děje: Rusko-18.století

Rozbor díla:
Tato krátká novela je napsaná ve spisovném jazyku. Obejvíme zde přímou řeč a také francouzké fráze, které jsou na konci stránky vysvětleny. Novela je rozdělena na 6 kapitol, kde každá začíná velmi krátkým úryvkem básně či dopisu (např: věta z Lizavetina dopisu pro Heřmana). Další zajímavostí tohoto díla jsou slova, nejčastěji jména, která nejsou dopovězena, ale doplněna několika hvězdičkami.

Rozbor postav:
Heřman- byl velmi ctižádostivý, udělal by snad vše pro získání peněz na splacení dluhu,
Lizaveta Ivanovna- velmi mladá, naivní dívka, hodná, srdečná, pracovitá, citlivá
hraběnka Anna Fedotovna- rozumná, mazaná, neustále komandující Lizavetu,

Poznamky:
Tato romantická novela pochází z 19.století (ruský romantismus). Ten bychom ale v tomto díle hledali těžko. Hlavní hrdina se sice zamiluje do Lizavety a částečně zde pomocí dopisů projevuje své city. Ale je zde spíše popsán jako samotář toužící převážně a hlavně po penězích a velkém zisku. Ani závěr není čistě charakterictický pro romantismu. Skončí sice tragicky pro hl.postavu, ale nejde o žádnou sebevraždu jak tomu je u jiných romantistických děl.

Můj názor:

Novela se mi líbíla neobvyklou zápletkou. Při čtení jsem neustále čekala jak to dopadne s Lizavetou a Heřmanem. Vysledku jsem se dočkala až nakonec, který mi přišel dost urychlený.

Celá novela je dost krátká a mně zabrala pouze jedno odpoledne:-). Autor se zde vůbec nenamáhá s popisováním krajiny či prostředí ve kterém se nachází. To se mi nelíbilo, jelikož mám radši rozsáhlejší popisy prostoru a vůbec míst a osob, se kterými přijde daná postava do kontaktu. Člověk si tím lépe představí celé dění (i když jen v mysli).

Zato je ale celý příběh napsán velmi lehce a často se zde objevuje i přímá řeč.

Menší chaos v ději mi způsobovalo vypravování jednotlivých osob, které se navzájem prolínalo. Lizaveta vyhlížela neznámého muže z okna. Tožnost neznámého je ale odkryta až ve chvílí, kdy je děj vypovídán právě našim neznámým, kterým nebyl nikdo jiný než Heřman.

I přesto, mě přišlo toto dílo velmi čtivé a rozhodně jsem se u něho nenudila...... .