Na všechny fotografie z galerie a fotogalerie jsou uplatněna autorská práva. Bez mého svolení nekopirovat!!!

Červenec 2009

Ukrajinský generál Pukač se přiznal k vraždě Heorhije Gongadzeho

22. července 2009 v 20:16 | Sharka |  UA-Zprávy
Na Ukrajině byl v úterý zatčen bývalý generál ministerstva vnitra Oleksij Pukač kvůli vraždě opozičního novináře Heorhije Gongadzeho. Ve středu zástupce ředitele Bezpečnostní služby Ukrajiny Vasyl Grycak v Kyjevě řekl, že se Pukač k podílu na únosu a vraždě Gongadzeho přiznal. Podle Grrycaka si vraždu objednali vysocí představitelé státu.

Gongadzeho tělo bylo nalezeno bez hlavy v roce 2000, kdy vládl na Ukrajině prezident Leonid Kučma. Hlava se dodnes nenašla.

Generál Pukač, který údajně vraždu zosnoval a prý sám 31letého Gongadzeho uškrtil, se skrýval devět let. Zatčen byl v úterý pozdě večer ve střední části Ukrajiny, řekl Grycak na tiskové konferenci.
Na otázku, zda Pukač jmenoval objednatele vraždy a zda jsou mezi nimi vysocí představitelé ukrajinského státu, odpověděl "ano", ale nikoho nejmenoval.

Gongadzeho zavraždění pobouřilo celou zemi a bylo jedním z faktorů, které vedly k takzvané oranžové revoluci a změně režimu v roce 2004.


12.7.09 R.I.P.

12. července 2009 v 15:27 | Sharka |  News
--- NIKDY NEZAPOMENU ---

Prezidentské volby na Ukrajině 17.1.2010

3. července 2009 v 18:20 | Sharka |  UA-Zprávy

Prezidentské volby na Ukrajině se uskuteční 17. ledna příštího roku.


Rozhodl o tom 23.6.09 ukrajinský parlament. Tento termín odpovídá názoru dosavadního prezidenta Viktora Juščenka, jenž dřívější termín stanovený parlamentem na letošního 25. října napadl u ústavního soudu a vyhrál, napsala agentura ITAR-TASS.

Také předseda ústřední volební komise Volodymyr Šapoval potvrdil správnost volebního termínu 17. ledna. "Datum prezidentských voleb vyplývá z ustanovení platné ústavy a vychází na 17. ledna. Jakékoli jiné rozhodnutí by mělo jen politickou povahu," řekl Šapoval podle ITAR-TASS.

Juščenkova strana Naše Ukrajina dnes oznámila, že na sjezdu plánovaném na 27. června vystoupí z vládní koalice a postaví svého lídra Juščenka opět jako kandidáta na nejvyšší státní funkci.

"Juščenko je jediným prezidentským kandidátem, kterého nezajímají výsledky průzkumů o jeho oblibě, ale správná řešení pro řízení státu," řekl představitel strany Andrij Parubij. "Pokud se nestane prezidentem, Ukrajina ztratí poslední sloup stability," dodal
Podle průzkumů veřejného mínění má ale dosavadní prezident sotva šanci na znovuzvolení, protože má asi jen tři procenta preferencí.

Největší šance na zvolení má v přímých volbách hlavy státu expremiér Viktor Janukovyč, kterému průzkumy dávají 35 procent preferencí.
Z významných politiků oznámila úmysl kandidovat mimo jiné dosavadní premiérka Julija Tymošenková, která spolu s Juščenkem tvořila vítězný tým "oranžové revoluce" z roku 2004. V poslední době však výrazně prozápadní Juščenkův kurz postupně opouští a snaží se o dohodu s proruskou Stranou regionů expremiéra Janukovyče. Průzkumy jí dávají 22 procent voličských preferencí.

Z prozápadních politiků má významnější oblibu (19 procent) ještě bývalý předseda parlamentu a exministr zahraničí Arsenij Jaceňuk, označovaný často kvůli svému mládí a dynamice za "ukrajinského Obamu".

Centristicky se profilující Tymošenková by podle pozorovatelů měla teoretické šance jen v druhém kole voleb, pokud by dostala hlasy všech, kdo odmítají Janukovyče.

Zdroj: www.ctk.cz